Autoimunitní protokol (AIP)

Představuje specifickou verzi Paleo diety. Cílem AIP je dodat tělu nutričně bohatou stravu obsahující minerály, stopové prvky a vitamíny.

 

ReceptyRezervace

Základní princip AIP

Zdravé střevo jako základ

Zdravé střevo jako základ

Autoimunitní protokol představuje prostředek, který má pomoci snížit dopady nevyléčitelného a devastujícího onemocnění na psychickou a tělesnou stránku jedince. Základním principem AIP je zhojení propustného střeva (tedy zamezení proudění toxických látek stěnou tenkého střeva do krve, odkud následně mohou způsobovat iritaci imunitního systému). Střevo je u AIP základ, ne nadarmo se říká, že ve střevech je naše druhá imunita. Zamezení propustnosti a kolonizace prospěšnými bakteriemi ve střevech představují první a nejdůležitější krok ve snižování devastujících projevů chronického onemocnění. Cílem AIP je zhojené střevo, zvládnutý stres, adekvátní kvalitní spánek a pohyb, které se odrazí ve výrazném snížení projevů autoimunitního onemocnění. Autoimunitní protokol není dieta, jedná se o životní styl, který může výrazně zvýšit kvalitu života s diagnózou autoimunitního nebo chronického onemocnění. Stejně jako u zdravé životosprávy, i zde u AIP, si opečováváme to, co je nám nejcennější, naše zdraví.

Jak zvládnout AIP

Jak zvládnout AIP

O autoimunitním protokolu se říká, že je velmi těžký na dodržování a že pestrost potravin je velmi omezená. Odstranění obilovin, luštěnin, mléčných výrobků, vajec, lilkovité zeleniny, ořechů, semen, alkoholu a kofeinu se na první pohled může zdát jako nemožný úkol! AIP v tomto směru není jednoduchý, ale není nemožný. Stravu v AIP režimu zvládají milióny lidí po celém světě, tak proč právě Vy byste AIP stravování nemohli zvládnout? Pokud jste se dostali až na tyto stránky, tak zřejmě hledáte pomoc a jste ochotni pro změnu něco udělat, protože už máte dost únavy a degenerativních změn ve vašem těle.

Jak začít?

Tři fáze

Tři fáze

Eliminační fáze

 

V této fázi se odstraní všechny prozánětlivé potraviny, stravu tvoří nutričně bohaté potraviny, které tělu dodávají energii, minerály a vitamíny. Eliminační fáze trvá minimálně 30 dní, v průměru však 90, někdy i 180 dní, záleží na míře poškození zasažených orgánů. V tomto období dochází k podpoře zdravotního stavu, imunity střev a systémové regulaci. V této fázi se dodržuje režim povolených a zakázaných potravin a to na 100 %. Není možné tato omezení obcházet (pro jednou se nic nestane), ten pokrok, který v tu chvíli budete mít za sebou vyjde takovým šizením naprázdno a vy se ve svém hojícím procesu vracíte zpátky. Ikdyž jste v této fázi limitování seznamem zakázaných potravin, neznamená to, že vám bude z nutričního hlediska něco chybět. Seznam povolených potravin reprezentuje nutričně „nadupané“ potraviny, které velmi lehce předčí vaši dosavadní stravu s její nutriční nedostatečností a prozánětlivostí.
faze eliminacni aip • Kateřina Málková • Nutričním bohatstvím ke zdraví.
faze opetovneho zarazovani aip2 • Kateřina Málková • Nutričním bohatstvím ke zdraví.

Fáze opětovného zařazování

Představuje velmi pomalé zařazování zakázaných potravin zpět do každodenní stravy. Děje se tak za přísně regulovaných podmínek a po jednotlivých potravinách, aby si vaše tělo mohlo v klidu na novou potravinu zvyknout. Potraviny jsou rozděleny do čtyř skupin, od nejméně „iritujících“ po ty nejvíce „iritující“. To, jestli danou potravinu budete moci konzumovat i v budoucnu bude záležet na reakci vašeho těla na opětovně zařazenou potravinu. Pokud reakce těla bude negativní, potravina se vysadí a zařadí se později, znamená to jen, že tělo ještě není plně zhojené.

Fáze udržovací

V této fázi již víte, které potraviny vám vyhovují a na které tělo zkrátka reaguje a nechce, abyste takové potraviny přijímali. V této fázi je důležité celkové osvojení si AIP životního stylu – managementu stresu, pravidelných pohybových aktivit, kvalitního a především dostatečného spánkového režimu. Jak již víme, všechny základní faktory životního stylu jsou vzájemně propojeny a není možné, aby jeden fungoval jen izolovaně.

Poznámka : Tento stravovací režim v žádném případě nereprezentuje alternativu vaší dosavadní léčby, nebo náhradu za vašeho ošetřujícího lékaře. Jedná se o průvodce, který vám pomůže začlenit nutričně bohaté potraviny do vaší dosavadní stravy a pomůže tak nastolit hojící procesy v těle. Před zahájením nového stravovacího režimu, zkoušením nových potravinových doplňků nebo zahájením nového cvičebního programu je NUTNÉ SE PORADIT SE SVÝM OŠETŘUJÍCÍM LÉKAŘEM.

aip protokol faze udrzovaci
Bc. Kateřina Málková

AIP kouč

AIP kouč zhodnotí Váš dosavadní stravovací a pitný režim, výběr potravin a surovin pro přípravu jídel. Doporučí Vám nutričně bohaté potraviny a vysvětlí vám princip a postup autoimunitního protokolu v praxi. Provede Vás celým procesem v teorii i praxi.

portrét Kateřina Málková
Bc. Kateřina Málková

AIP kouč

AIP kouč zhodnotí Váš dosavadní stravovací a pitný režim, výběr potravin a surovin pro přípravu jídel. Doporučí Vám nutričně bohaté potraviny a vysvětlí vám princip a postup autoimunitního protokolu v praxi. Provede Vás celým procesem v teorii i praxi.

portrét Kateřina Málková

 Společně se zaměříme na tyto oblasti:

k

Váš dosavadní jídelníček

na základě vámi předloženého jídelníčku za poslední týden si popovídáme o přístupu, vyváženosti a nutriční hodnotě vaší stravy
j

Dotazník

vyplněný dotazník mi osvětlí váš stávající životní styl a vaše zdravotní problémy

Měřící přístroj

změření celkové tělesné hmotnosti, tuku, kosterního svalstva, BMI, zastoupení bílkovin, minerálů a tuku v těle atd.

Autoimunitní protokol

vysvětlení pojmu, struktura, výstupy

Potraviny

vhodné a nevhodné potraviny

Nastavení stravovacího režimu

výběr z postupného přecházení na AIP nebo okamžitého nastartování AIP

e

Jídelníček

obdržíte detailně zpracovaný jídelníček – eliminační fáze

i

Recepty

přístup k databázi receptů

Kontrola

řešení aktuální situace, jídelníčku (1-3-6 měsíců)
e

Jídelníček

detailně zpracovaný postup – fáze opětovného zařazování vyloučených potravin do stravy

Kontrola

řešení aktuální situace, jídelníčku, postupu zařazování potravin zpět do každodenní stravy

Koučink

v oblasti životního stylu – stres, pohyb a spánek
v

Kontakt

vzájemná komunikace a průvodcovství na cestě autoimunitním protokolem, řešení ad hoc problémů ve stravě, stresu, pohybu, či spánku, aktivní pomoc při adaptaci na nový životní styl

Novinky z oblasti zdravé výživy

autoimunitního protokolu   

prevence civilizačních chorob

zdravého životního stylu           

nové zdravé recepty