Co to znamená jíst zdravě

pexels nataliya vaitkevich 6942034 scaled • Kateřina Málková • Nutričním bohatstvím ke zdraví.

N utričně bohaté potraviny mají sílu snížit zánětlivé procesy v těle, zahojit propustné střevo, ulevit zažívání, napomoci tvorbě zdraví prospěšné střevní mikroflóry. Zdravá a nutričně bohatá strava bývá častým tématem článků, knih, podcastů, videí a televizních pořadů. Výsledkem všech těchto debat je jediné: „jezte zdravě“. Co to ale znamená jíst zdravě. Pro každého toto sdělení představuje něco jiného. Zdravá strava vypadá jinak, když se jedná o sportovce nebo zdravého jedince, jinak u člověka s nadváhou, obezitou, nebo chronickým onemocněním.

Zdravá strava pro osoby s autoimunitním nebo chronickým onemocněním vypadá také jinak. Proč? Protože osoby s autoimunitním nebo chronickým onemocněním v základu vykazují značnou podobnost. Téměř každý s autoimunitním onemocněním (často nevědomky) bojuje se syndromem propustného střeva.

Dalšími faktory ovlivňujícími propuknutí autoimunitního nebo chronického onemocnění jsou: genetika, virové, bakteriální nebo parazitické infekce, environmentální spouštěče, strava a životní styl

U osob s nadváhou je strava často součástí zanedbání celkového životního stylu. Začne to špatným stravováním, nebo hladověním (aby zhubli), nezvládají stres v práci a v rodině, špatně spí a nemají čas na pravidelný pohyb.

Proto se u svých klientů zaměřuji nejen na úpravu stravy, ale i na celkovou úpravu životního stylu. Zdravá strava nemůže a nebude sama o sobě fungovat, pokud člověk nebude zvládat svůj nadměrný stres, nebude se pravidelně hýbat a nebude kvalitně a dostatečně spát.

 

Novinky z oblasti zdravé výživy

autoimunitního protokolu   

prevence civilizačních chorob

zdravého životního stylu           

nové zdravé recepty