Životní styl 

kike vega F2qh3yjz6Jk unsplash scaled • Kateřina Málková • Nutričním bohatstvím ke zdraví.

Životní styl představuje souhrn velkého množství faktorů, které ve výsledku ovlivňují zdraví člověka. Nejdůležitější faktory ovlivňující zdravý životní styl jsou: životní rytmus, životospráva, pohybový režim, zvládání náročných životních situací, duševní aktivita a spánek. Úspěšné zvládání a management jednotlivých složek zodpovídá za váš pocit psychické a tělesné pohody, za správnou tělesnou hmotnost a zdravý přístup k životu.

 

Vyvážená strava

Pro správné fungování lidského těla je nezbytná vyváženost příjmu bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů, minerálních látek a vody. Pokud v příjmu makro a mikroživin dojde k rozhození této křehké rovnováhy, následky se projeví ve zhoršené kvalitě života.

 

Pravidelný pohyb

Napomáhá celkovému posílení těla, větší flexibilitě, rozproudí lymfu, udržuje srdce v kondici, napomáhá zvládat stres, zvyšuje koncentraci, zlepšuje kvalitu spánku. Ve chvíli, kdy se člověk přestane aktivně hýbat mohou se s postupem času začít objevovat problémy ve formě obezity, řídnutí kostí, oslabení imunitního systému, zvýšené náchylnosti k depresím a celkově větší únavě.

 

Zvládání stresu

Tlak na stále větší pracovní výkon s sebou přináší velké množství stresu, které se ještě násobí stresem v soukromém životě. Dlouhodobý stres se negativně podepisuje na našem zdraví ve formě hormonální dysbalance, která se projevuje podrážděností, únavou, ztrátou motivace, úzkostí, pracovním vyhořením, nebo depresí.

 

Spánek

Potřeba dostatečného a kvalitního spánku se pro dospělého člověka pohybuje mezi 7-9 hodinami. Faktory ovlivňující kvalitu spánku jsou: životospráva, stres, dysbalance cirkadiánního rytmu, hormonální dysbalance, celkový zdravotní stav a prostředí. Spánek má pro naše tělo nenahraditelné regenerativní účinky a s každou probdělou nocí si člověk ubírá na dnech a týdnech svého života. Zmíněné oblasti životního stylu zodpovídají za váš pocit psychické a tělesné pohody, za správnou tělesnou hmotnost a zdravý přístup k životu.

 

Novinky z oblasti zdravé výživy

autoimunitního protokolu   

prevence civilizačních chorob

zdravého životního stylu           

nové zdravé recepty